نکات آموزنده انیمیشن Zootopia

این انیمیشن حول چه موضوعاتی است؟

حال به بحث اصلی این مقاله می پردازیم آموزه هایی که انیمیشن زوتوپیا به کودکان می دهد :

1- افراد ناآگاه به همگان آسیب می رسانند

افرادی که از طرز برخورد با دیگر قشرها آگاهی لازم را ندارند ممکن است با حرف های نابجایشان دیگر اشخاص را ناآگاهانه از خود دلسرد کنند .

در آن قسمتی از فیلم که چیتا ،خرگوش را با مزه صدا می زند ، بعد از توضیحی که خرگوش به وی داد او از خرگوش عذر خواهی کرد و متوجه تمایز بین اقشار مختلف شد .

آگاهی نداشتن از طرز برخورد و رفتار کردن با نژادهای دیگر ممکن است شما را در وضعیت بدی و یا خطرناکی قرار دهد .

2- تفاوت گذاشتن بین نژادها غیر منصفانه است

نژادهای گوناگون متقابلا رفتارهای گوناگونی را نیز با این اشخاص در پی دارد،خیلی از کودکان سیاه پوست در مواجهه با رفتارهای متفاوتی که افراد سفید پوست با آنان دارند همیشه شاکی از منصفانه نبودن این رفتارها هستند .

همانگونه که در فیلم ملاحظه کرده اید Judy خود را برای کاری حرفه ای پرورش و تعلیم داده بود اما تبعیض نژادی وی را مجبور کرد تا در یک شغل سطح پایین مشغول به کار شود .

پرسیدن سوال هایی در رابطه با همین موضوع از کودکان : یادت می آید که در فیلم با خرگوش چکار کردند؟ آیا تا به حال حسی که او داشته را داشته ای؟ تا به حال کسی تو را در گروهی جداگانه قرار داده است؟

هر یک از پاسخ هایی که کودک به این سوال ها می دهد وی را از تبعیض نژادی آگاه تر می سازد و از آنجایی که کودکان در دنیایی پاک، معصوم و یکپارچه زندگی می کنند پس قاعدتا جواب هایشان نیز عادلانه خواهد بود و می توانند به راحتی به کمک معلمان و والدین ، خود را در جای دیگر افراد قرار دهند و آنها را بهتر درک کنند .

[caption id="attachment_34582" align="alignnone" width="800"]تفاوت گذاشتن بین نژادها غیر منصفانه است تفاوت گذاشتن بین نژادها غیر منصفانه است[/caption]

3- می توان با تبعیض نژادی جنگید و مردم می توانند تغییر کنند

شخصیت ها در کارتون نه تنها در بین شان فرق گذاشته می شد بلکه آنان با این مسئله مبارزه می کردند . هر کدام از حیوانات در شغل هایشان نسبت به حیوانات دیگر تلاش می کردند تا بتوانند نتایجی یکسان با آن ها را دریافت کنند .

این طرز فکر در بسیاری از خانواده ها نهادینه شده است ، آنان کودکان خود را مجبور می کنند خود را به سطوح دیگر کودکان برسانند و در همین راستا با موانع زیادی برخورد می کنند ، افراد نباید استعدادها و توانایی های اقشار دیگر را نادیده بگیرند باید همان گونه آنها را بپذیرند و مانند بقیه با آنان رفتار کنند .

این کارتون بذری عادلانه در افکار کودکان می کارد که با بزرگ شدن و رشد فکری آنان این بذر در مغزشان نیز پرورش یافته و نسل جدید را به گونه ای دیگر تربیت کرده است. مشکل است که بزرگ سالان را تغییر داد اما همیشه به یاد داشته باشید که تغییر امکان پذیر است.

4. داشتن ارتباطی سالم و جهانی بهتر

در آخر مهم ترین چیزی که Zootopia می خواست آموزش دهد، با وجود تفاوت ها می توان با هم ارتباط سالمی را داشته باشیم و جهانی بهتر بسازیم (این چیزی بود که Judy و Nick یاد گرفتند و این را به کودکان نیز یاد می دهند .


منبع : نکات آموزنده انیمیشن Zootopia


/ 0 نظر / 76 بازدید