چگونگی استفاده از بلوک شیشه ای در نمای ساختمان

نقش بلوک شیشه ای در نمای ساختمان

برای مدت طولانی است که بلوک شیشه ای در نمای ساختمان ها به منظور ایجاد راهی برای ورود نور طبیعی به فضا و ایجاد حس باز بودن محیط در عین حفظ حریم شخصی افراد استفاده می شود.

حفظ حریم شخصی مهم ترین دلیل استفاده از این مصالح ساختمانی است.

بلوک شیشه ای در نمای ساختمان ها این امکان را فراهم می کند که مقدار معقولی نور طبیعی فیلتر شده را فضای داخلی ساختمان دریافت کند.

اطلاعاتی درباره بلوک شیشه ای

%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D9%84%D9%88%DA%A9-%D8%B4%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%A7%DB%8C.jpgاطلاعاتی درباره بلوک شیشه ای

اکنون می پردازیم به توضیحاتی درباره ی اینکه بلوک شیشه ای چیست؟ بلوک شیشه ای، شیشه ای است که عمدتا کوچک تر و به طور قابل ملاحظه ای ضخیم تر از شیشه های سنتی است. این بلوک ها از دو تا سه اینچ و یا بیش تر ضخامت دارند و نور را از خود عبور می دهند اما نه به وضوح نوری پنجره های عادی.

بلوک های شیشه ای که بعضی اوقات آجرهای شیشه ای نامیده می شوند؛ اغلب مربعی هستند. اگرچه در اشکال سه بعدی همچون شش گوشه نیز می توانند ساخته شوند.

نقاط ضعف استفاده از بلوک شیشه ای

نقاط ضعف استفاده از بلوک شیشه اینقاط ضعف استفاده از بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای به اندازه آجر صلب و محکم به نظر می رسد؛ اما قابلیت باربری ندارد و باری بیش از بار خود را تحمل نمی کند.

مالکان و سازندگان معمولا از این نکته غافل می شوند زیرا بلوک شیشه ای بسیار شبیه به آجر اجرا می شود. اما مخصوصا به هنگام استفاده از بلوک شیشه ای برای دیوارهای خارجی باید به این نکته توجه کرد؛ زیرا اینگونه بلوک های شیشه ای بسیار سنگین هستند و نیازمند پایه قوی و محکم اند که به درستی ساخته شده است.

ملات مخصوص بلوک شیشه ای

نباید برای بلوک های شیشه ای از ملات معمولی آجر استفاده کرد. بلکه باید از ملات مخصوص بلوک شیشه ای استفاده شود. دلیل این امر این است که ملات آجر محتوای آبی زیادی دارد که این آب توسط خلل و فرج موجود در آجر جذب می شود اما بلوک شیشه ای بنا به جنسش توانایی جذب آب را ندارد. در نتیجه ملات بلوک شیشه ای مقدار آب کمتری باید داشته باشد.

از دیگر دلایل استفاده از ملات مخصوص برای بلوک شیشه ای این است که به هنگام استفاده از بلوک شیشه ای در نمای ساختمان باید از ایمنی آن اطمینان حاصل کرد و امکان سقوط اجزای نما را به حداقل رساند.

نیروهای زلزله

در روش استاندارد نصب بلوک شیشه ای، نوارهای انبساطی بین بلوک های شیشه ای و قاب اتخاذ می کنند. این نوارهای انبساطی به بلوک شیشه ای این امکان را می دهند که در برابر فشار باد و زلزله منعطف عمل کند و تغییر شکل های ایجاد شده را جذب کند. بدین ترتیب ایمنی نصب تضمین می شود.

پانل بلوک شیشه ای

پانل بلوک شیشه ای چیستپانل بلوک شیشه ای چیست

پانل ها خیلی سریع می توانند نصب و اجرا شوند. در نتیجه برای مواقعی که بلوک شیشه ای در نمای ساختمان به کار می رود و برای دیوار های بلوک شیشه ای در مقیاس بزرگ بسیار مناسب اند. این روش ساخت این امکان را می دهد که در هر شرایط آب و هوایی و فصلی شامل شرایط آب و هوایی سرد که به طور معمول برای ساخت و ساز مناسب نیست ، نصب انجام شود.

کاهش زمان ساخت و ساز

کاهش زمان ساخت و سازکاهش زمان ساخت و ساز

پانل های بلوک های شیشه ای روش قابل اطمینان نصب هستند که مزایای بلوک شیشه ای را با بتن پیش ساخته ترکیب می کند.

این پانل های شیشه ای در کارخانه ها، تحت نظارت و طبق ظوابط مشخصی ساخته می شوند؛ در نتیجه از نظر کیفیت مطمئن هستند. بدین ترتیب استفاده از این پانل ها زمان ساخت و ساز را کاهش می دهد و در سایت ساختمانی تنها زمان نصب صرف می شود.

انواع بلوک شیشه ای از نظر کدورت

گستره ای ازکدری متفاوت، از شفاف تا به شدت رنگی در بلوک ها وجود دارد. مانند :

  • Prism glass : نور را پخش می کند و درجه عبور نور بالایی دارد. می توان در سقف، ایوان و زیرزمین برای نوردهی بخش پایین ساختمان به کار رود.
  • Non slip_Prism glass : طراحی مانی دارد که تابش نور را ارتقا می دهد. همچنین دارای سطح راه راه از برش های مورب است که به لغزندگی کمک می کند.

بافت بلوک شیشه ای چگونه است؟

بافت روی بلوک ها چیزی فرای اضافه کردن یک سطح جذاب انجام می دهد؛ بافت ها مسیر حرکت نور از میان بلوک را کنترل کرده و سبب ایجاد الگوهای سایه و جلوه های بصری می شوند.

برای معرفی چند نمونه از آن ها می توان به طرح سه بعدی، مواج، منقوش و … اشاره کرد.

 رنگ بلوک شیشه ای

بلوک های شیشه ای در طیف های رنگی گسترده ای ساخته می شوند. مقوله رنگ برای  بلوک شیشه ای در نمای ساختمان بسیار حایز اهمیت است. همچنین روش های متنوعی برای اضافه کردن رنگ به این بلوک ها وجود دارد.

طراحی با بلوک شیشه ای

%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D9%84%D9%88%DA%A9-%D8%B4%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%A7%DB%8C.jpgطراحی با بلوک شیشه ای

اگر شما به طراحی با بلوک های شیشه ای فکر می کنید؛ باید به چند نکته اساسی توجه کنید. بلوک شیشه ای در نمای ساختمان با توجه به آلودگی های هوا نیازمند تمیز کردن است، پس باید زیرساخت لازم تعبیه شود.

خاصیت عایق حرارتی بلوک های شیشه ای

محبوس کردن گاز آرگون در فضای خالی داخل بلوک های شیشه ای، اختراع نووینی در فرایند ساخت آنها است. این پیشرفت در تکنولوژی محصول، نتایجی را به دنبال داشته که می تواند به طور قابل ملاحظه ای خصوصیت عایق حرارتی بلوک ها را ارتقا دهد. بدین ترتیب بلوک شیشه ای در نمای ساختمان که در مرز بین هوای داخل و خارج سازه است، از تبادل گرمایی جلوگیری می کند.

منبع : چگونگی استفاده از بلوک شیشه ای در نمای ساختمان


/ 0 نظر / 11 بازدید