معرفی سنگ های محوطه سازی

تنها تعداد کمی از مصالح ساختمانی، زیبایی به اندازه سنگ طبیعی دارند. یکی از ویژگی های جالب سنگ این است که؛ هیچ دو قطعه سنگ طبیعی خصوصیاتشان عینا تکرار نمی شوند. در نتیجه ویژگی های سنگ طبیعی، استفاده از انواع سنگ برای کف سازی محوطه بسیار رایج و محبوب است.

انتخاب سنگ طبیعی به عنوان کفپوش

سنگ های طبیعی در انواع مختلفی مانند سنگ مرمر ، ماسه سنگ ، گرانیت ، سنگ آهک و … دیده می شوند. هر نوع از سنگ دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. با این حال شرایط جوی و آب و هوایی منطقه ای که کف سازی برای آن می خواهد انجام شود؛ مهم ترین مسئله ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. البته که سنگ جزو مصالح سرد است و در نتیجه در اقلیم های بسیار سرد انتخاب مناسبی نمی باشد.

سنگ مرمر در کف سازی

سنگ مرمر در کف سازی


سنگ مرمر به سبب ظرافت و زیبایی کلاسیک خود ، از زمان های بسیار قدیم به عنوان یکی از انواع سنگ برای کف سازی محوطه مورد استفاده قرار می گرفته است. مرمر به دلیل الگوی دانه ای نرم و رنگ های کرمی آن که از سفید تا قرمز و سبز و سیاه است ؛ فورا قابل تشخیص می باشد.

مزایا و معایب سنگ مرمر برای کف سازی چیست؟

  • سنگ مرمر در هنگام خیس بودن لغزنده است. این سنگ جزو سنگ های نرم طبیعت محسوب می شود و مستعد خراش و لکه گیری می باشد. بنابراین این سنگ در مقایسه با انواع سنگ برای کف سازی محوطه نیاز به توجه نگهداری بیش تری دارد.
  • سنگ مرمر آب را جذب می کند و به راحتی لکدار می شود . اما با استفاده از یک لایه پوشش بر روی سطح آن می توان از جذب آب این سنگ جلوگیری کرد . به همین سبب برای محوطه های روباز ممکن است مناسب نباشد و می تواند جزوی از انواع مصالح به کار رفته در کف سازی ساختمان باشد.

کاربرد ماسه سنگ

%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D8%B3%D9%87-%D8%B3%D9%86%DA%AF.jpg


ماسه سنگ یک انتخاب بسیار عالی برای پاسیو، کف استخر، پیاده رو و مسیر خودرو رو گاراژ می باشد؛ زیرا به طرز حیرت انگیزی این سنگ مقاوم است و در برابر ایجاد هرگونه حفره مقاومت می کند . با این حال طیف رنگ و تناژ رنگی در ماسه سنگ محدود است.

کفپوش سنگ گرانیت

قوی ترین ماده طبیعی موجود در بازار با زیباترین رنگ ها و جذاب ترین اشکال، گرانیت است. کف پوش گرانیتی در مقابل رطوبت و تجمع آب مقاوم است و هم چنین پرتو های تابش را برای مدت زمان بسیار طولانی در خود نگه می دارد. کف پوش گرانیتی بدون محو شدن و آسیب دیدن، عملکرد بالایی از خود نشان می دهد.

سنگ لوح در ساختمان

سنگ لوح در ساختمان


سنگ لوح یک سنگ دگرگون شده ریز دانه است که بیش تر به منظور انواع سنگ برای کف سازی محوطه داخلی کاربرد دارد . کف پوش سنگ لوح ضد آب است و می تواند در مناطقی مانند کف استخر ، ایوان ، راه خودرو رو و … مورد استفاده قرار گیرد. اما یکی از معایب این نوع کف پوش این است که سطوح آن دچار خراشیدگی می شود.

سنگ آهک

کف پوش ساخته شده از سنگ آهک انعطافی همانند چوب دارد . بنابراین طرفداران چوب می توانند از سنگ آهک برای کف سازی محوطه خود استفاده کنند.

مزایا و معایب سنگ آهک برای کف سازی چیست؟

مزایا و معایب سنگ آهک برای کف سازی چیست


  • این نوع سنگ رنگ ها و الگو های بسیاری دارد که آن را به انتخابی متنوع از انواع سنگ برای کف سازی محوطه تبدیل کرده است .
  • جذب آب بالایی دارد که برای جبران آن یک لایه روکش محافظ الزامی است .
  • اشکال اصلی کف پوش سنگ آهک هزینه زیاد خرید و نصب آن می باشد .

کف سازی با سنگ قلوه

کف سازی انجام شده با سنگ قلوه، دوام بسیاری دارد ؛ به همین علت در سال های اخیر به یک انتخاب قابل دسترس تر در میان انواع سنگ برای کف سازی محوطه تبدیل شده است . با انتخاب کف پوش سنگ قلوه ، میتوان از فواید بسیار آن بهره مند شد و همچنین سنگ قلوه را می توان برای کف سازی بخش های مختلف ساختمان از جمله محل بازی کودکان ، باشگاه خانگی و … به کار برد . در نتیجه یکی از خصوصیات این سنگ همه کاره بودن و تطبیق پذیری آن است . اما سنگ قلوه چیست و چند نوع دارد ؟

انواع سنگ قلوه

%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D9%86%DA%AF-%D9%82%D9%84%D9%88%D9%87.jpg


سنگ قلوه به سنگ هایی گفته می شود که اندازه ای در حدود ۶۴ تا ۲۵۶ میلی متر داشته باشند . امروزه بعد از خریداری سنگ از معادن و انجام فرایندی که در طی آن سنگ ها بریده و به ابعاد دلخواه در می آیند ؛ قلوه سنگ ها ساخته می شوند . قلوه سنگ ها بر اساس اشکال دارای انواع مختلف می باشند.

منبع: https://bit.ly/2Khq1bO

/ 0 نظر / 20 بازدید