با میوه گارسینیا کامبوجیا آشنا شوید

گارسینیا کامبوجیا در چه مناطقی می روید؟

گارسینیا کامبوجیا میوه ای گرمسیری است. محبوبیت این میوه به دلیل چربی سوزی آن است. طبق تحقیقات، ماده ی مؤثر موجود در پوست آن به نام هیدروکسی سیتریک بر لاغری و کاهش اشتها اثر دارد. بر این مبنا فرآورده های تجاری از این میوه تهیه شده است. برخی از بازاریابان سودجو این محصول را به عنوان معجزه ای برای آب کردن چربی ها معرفی می کنند. اما، این ادعا هیچ گونه مبنای علمی ندارد.

گارسینیا کامبوجیا چگونه عمل میکند؟

به نظر می رسد هیدروکسی سیتریک موجود در آن آنزیم تبدیل قند به چربی را غیر فعال می کند. علاوه بر اینها با افزایش سروتونین در مغز باعث می شود کمتر احساس گرسنگی کنید. تحقیقات، اثر دقیق این ماده بر کاهش وزن و چربی سوزی را اثبات نکرده اند. اما از چربی سازی جلوگیری می کند با انجام تمرینات منظم ورزشی، فرآیند لاغری سریعتر انجام شود. زیرا چربی های جدید دیرتر تشکیل می شوند. ضمناً مصرف این میوه باعث تنظیم انسولین و کاهش کلسترول بد خون می شود.

تحقیقات مختلف روی موش ها نشان دهنده ی کاهش وزن، کاهش چربی دور شکم و کاهش گلوکز در خون هستند. 9 پژوهش نیز بر روی انسان انجام گرفته است. 6 مورد از آن ها کاهش وزن را گزارش کرده اند. هر چه دوز مصرف گارسینیا کامبوجیا بالاتر باشد، منجر به کاهش بیشتری در وزن می شود.

عوارض جانبی گارسینیا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا از سوی سازمان غذا و دارو بدون عوارض شناخته شده است. بررسی پژوهش های منتشر شده در مورد این میوه نیز نشان می دهد که مصرف روزانه حداکثر 2800 میلی گرم عوارض جانبی ایجاد نخواهد کرد، از طرفی 15 پژوهش بالینی روی 900 بیمار، سر درد، سرگیجه، خشکی دهان، تهوع و اسهال را نیز گزارش کرده اند.

منع مصرف گارسینیا کامبوجیا

اکثر افراد منع مصرفی برای این ماده ندارند. اما، زنان باردار و شیرده و همچنین مبتلایان به آلزایمر، پارکینسون و جنون نباید از آن مصرف کنند. زیرا هورمون سروتونین مغز با این ماده تغییر می کند.

دوز و زمان مصرف

استفاده از کپسول های 500 تا 1000 میلی گرمی حاوی 50 تا 60 درصد هیدروکسی سیتریک اسید که باید 3 بار در روز مصرف شود ، بین نیم ساعت تا یک ساعت قبل از غذا پیاده روی کنید و همراه با 200 تا 250 سی سی آب مصرف کنید

محصولات حاوی 50 تا 60 درصد هیدروکسی سیتریک اسید مقدار مناسبی است. مقادیر بالاتر نیز مانند 80 تا 95% در بازار تجاری کنونی تبلیغ می شود اما لزوماً درصد بهتری نیست. اگر درصد هیدروکسی سیتریک اسید بیشتر باشد باید دوز مصرف را کم کنید.

توجه داشته باشید هر دارویی که به نام گارسینیا کامبوجیا تبلیغ می شود لزوماً تبلیغ صادقانه ای نیست. بازار محصولات تقلبی بسیار داغ است. پس در صورت تمایل، این محصول را از شرکت های مطمئن خریداری کنید.

منبع : با میوه گارسینیا کامبوجیا آشنا شوید


/ 0 نظر / 63 بازدید