انواع سیمان و کاربرد آن

سیمان: ماده‌ای چسبنده‌ است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یکپارچه و محکم از ذرات متشکله را دارا می‌باشد و از ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود. به جسم حاصل، پس از حرارت دادن کلینکر گویند و از آسیاب کردن آن به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ سیمان تیپ‌های مختلف بدست می‌آید.

کاربرد سیمان

امروزه سيمان داراي مصارف گوناگون و كاربردهاي وسيعي است و بسته به انواع مختلف آن در زمينه‌هاي گوناگون مورد استفاده قرار مي‌گيرد .

سيمان را مي‌توان تنها بكار برد،يعني خالص بعنوان ماده دوغاب, اما استفاده معمولي و اصلي سيمان در ملات و بتون می باشد كه در آنها سيمان با مواد بي‌اثر كه به سنگدانه معروف هستند مخلوط مي‌شود . ملات عبارت از سيماني است كه با ماسه يا سنگ خرد شده‌اي كه اندازه قطرش تقريبا" 5 ميليمتر است , مخلوط شده باشد .

بتون تركيبي از سيمان , ماسه يا ديگر سنگدانه‌هاي كوچك است , اما هنگامي كه بتون در حجم عظيمي چون ساختن سدها ريخته مي‌شود از سنگدانه‌هاي به اندازه 19 تا 25 ميلي‌متر نيز استفاده مي‌شود . بتون براي اهداف گوناگون ساختماني مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد . از سيمان پرتلند در توليد آجر , موزائيك , بلوك , تير سقف , اتصالات خط آهن , و ديگر محصولاتي كه با فشار در قالب شكل مي‌گيرند , استفاده مي‌گردد. اين محصولات در كارگاههاي مربوطه تهيه شده و بصورت آماده براي نصب عرضه مي‌گردد.

انواع سیمان

سیمان پوزولانی: سیمان پوزولان یا طبیعی مادهٔ اصلی این سیمان خاکسترها و پوکه‌های آتش فشانی است که سیلیس آن‌ها به علت زود سرد شدن به صورت پوک وغیر بلوری در آمده است. سیمان طبیعی از مخلوط کردن سیمان پرتلند با آهک شکفته با پوکه‌های معدنی به دست می‌آید.

با مخلوط کردن نسبت وزنی ۱ به ۴ این سیمان باموادمناسب بهترین مقاومت به دست می‌آید. این سیمان هنگام هیدراته شدن حرارت کمتری آزادمی کند؛ از این رو در بتن ریزی‌های حجیم و جاهایی که بتن مورد هجوم سولفات هاست مصرف می‌شود. طبق استاندارد ملی ایران سیمانهای پوزولانی به دسته سیمان پرتلند پوزولانی و سیمان پرتلند پوزولانی ویژه طبقه بندی می‌شوند.

سیمان سفید: سیمان پرتلند سفید همانند سیمان پرتلند معمولی تهیه می‌شود با این تفاوت که در مواد اولیه آن اکسید آهن وجود ندارد به همین دلیل نباید از خاک رس استفاده کرد ولی در این صورت هزینه بالا می‌رود به همین دلیل از همان مواد اولیه استفاده کرده و به آن کلرور کالیم یا کلرور کلسیم اضافه می‌کنند که در کوره سیمان پزی با اکسید آهن ترکیب شده و کلرور آهن می‌دهد که گاز است و می پرد و رنگ سیمان سفید می‌شود سیمان سفید نباید بیش از ۰٫۰۲ درصد وزنی اش اکسید آهن داشته باشد به همین دلیل به آن تا ۸درصد وزنش کلرور کالیم یا کلرور کلسیم اضافه می‌کنند و سپس کلینکر سیمان سفید را با گچ آسیاب کرده تا سیمان پرتلند سفید بدست آید. همچنین برای تهیه سیمان‌های رنگی کلینکر سیمان سفید را با حداکثر ۲درصد رنگ‌های معدنی یا نرمه سنگ‌های رنگ آسیاب می‌کند.

سیمان سیاه پرتلند2: طبق استاندارد ملي شماره 389 ايران به عنوان سيمانپرتلنداصلاح شده ، مصرف ويژه آن در ساخت بتنهايي است كه حرارت هيدراتاسيون متوسط براي آنها ضرورت داشته و حمله سولفات به آنها در حد متوسط باشد ،تعريف شده است .

كاربرد و مزايا:

- مصارف عمومي (ساخت ملات و بتن)

- با مزيت مقاومت متوسط در برابر حمله سولفاتها براي ساخت لوله هاي بتني، كانالهاي آب و فاضلاب و فنداسيون ها.

- در بتن ريزيهاي نسبتا حجيم، فونداسيونها،كانالهاي آبياري و بتن آماده .

- افزايش دوام بتن در شرايط نا مناسب محيطي

- مقاومت فشاري بيشتر از 450 كيلوگرم بر سانتي متر مربع

سیمان پرتلند تیپ 5: سيمان پرتلند نوع 5

طبق استاندارد ملي شماره 389 ايران به عنوان سيمانپرتلنداصلاح شده ،مصرف ويژه آن در ساخت بتنهايي است كه حرارت هيدراتاسيون متوسط براي آنها ضرورت داشته و سيمان پرتلند ضد سولفات با مقاومت شيمیايي بالا به جهت استفاده در شرايط محيطي كاملاً خورنده و مرطوب، تعريف شده است .

كاربرد و مزايا:

- استفاده در شرايط محيطي خورنده و مرطوب، در تماس با آب هاي زير زميني و آبهاي جاري.

- مناسب فنداسيون سازه هاي دريايي و سازه هايي در محيط هاي كاملاً خورنده.

- با مزيت مقاومت متوسط در برابر حمله سولفاتها براي ساخت لوله هاي بتني، كانالهاي آب و فاضلاب .

- در بتن ريزيهاي نسبتا حجيم، فونداسيونها،كانالهاي آبياري .

- دوام بتن در شرايط نا مناسب محيطي .

گروت پورتلند: گروت تشکیل شده از آب ، سیمان ، ماسه و افزودنی های متداول دیگر می باشد. از گروت ها جهت پر کردن فضاهای خالی و ترک های بزرگ ، لایه لایه شدن و یا خرد شدن استفاده می شود.از این لحاظ کاربرد گروت مشابه ملات می باشد. گروت کاربردی در زیر صفحه ستون ها، آنکربلت ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پل ها، بلت ها، ریل ها، حایل ها دارند. مهم ترین مزایای گروت ها این است که مکانی که در آن گروت ریخته می شود را کامل پر می کند. چون گروت منبسط شونده خاصیت غیر انقباضی دارد از گروت آماده جهت مصارف مختلفی مثل، زیر صفحه ستون ها، آنکربلت ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پل ها، بلت ها، ریل ها، حایل ها و ...استفاده می شود.

سایت فروش آنلاین مصالح مارکت،مصالح ساختمانی همچون سیمان را (سیمان پوزولانی،سیمان سفید،سیمان سیاه پرتلند2،سیمان پرتلند تیپ 5،گروت پورتلند) را به صورت آنلاین مقروم به صرفه می فروشد.شما راحت و آسان بدون اتلاف وقتی سفارش خود را در سایت فروشگاه آنلاین مصالح مارکت ثبت کرده ،پرداخت اینترنتی انجام دهید و به راحتی دریافت کنید.

منبع: فروشگاه اینترنتی مصالح مارکت/ 0 نظر / 57 بازدید