شن و کاربرد آن چیست

شن چیست

خرده ریزه های سنگ و صدف و مرجان است. باد و موج، سنگ و صدف و مرجان را می شکند و خرد و ریز می کند آب دریا این خرده ریزه ها را به ساحل می آورد از جدا شدن و خرد شدن سنگ های طبیعی به دست می آید. بسیاری از ما با آن که می دانیم شن جزء مصالح دانه ای مجزا از یکدیگر به شمار می روند، اما در تشخیص آن ها به مشکل دچار شده و آن ها را با تفاوت های کمی که نسبت به هم دارند اشتباه می گیریم. تعریف های متعددی از شن ارائه داده شده است اما این در حالی است که تفاوت این تعاریف بسیار محدود بوده و تقریبا یکسان می باشند. 

شن ، یکی از کلیدی ترین مصالح ساختمانی است که انواع محتلفی دارد. علاوه بر کاربردهای زیادی کهشن در پروژه های ساختمانی دارند، یکی از مصالح پرکاربرد و پایه در انواع پروژه های عمرانی می باشند. در واقع هر جایی که ساخت و ساز فیزیکی وجود دارد، شن نیز بعنوان رکن اصلی و بعنوان مصالح بکار برده می شوند. یکی از کاربردهای اصلی شن در ساخت انواع بتن می باشد. بنا بر این،قیمت شن و کیفیت آن تاثیر بسیار زیادی در کیفیت بتن تولیدی دارد. خرید شن معمولا به صورت عمده و فله ای است.

به تدریج که بشر احتیاج به مصرف سنگ با ابعاد مختلف آن پیدا کرد.سعی نمود برای تمیز دادن آنها از یکدیگر برای اندازه‌های مختلف آن اسم های جداگانه‌ای را انتخاب کند.برای دانه‌های درشت تر شن و قلوه سنگ،پاره سنگ،تخته سنگ،صخره وغیره را انتخاب نمود.

 شن: عبارتند از موادیکه بطور طبیعی از سایش و خرد شدن سنگها حاصل شده و معمولا از نظر ابعاد دانه ها، ذرات به بزرگی 2 تا 60 میلی متر را شن می نامند، ولی عموما بزرگی ذرات شن به 30 میلی متر محدود می شود و بسته به بزرگی دانه به نام شن های نخودی و یا بادامی نامیده می شود. 

شن در زبان عامیانه به سنگ‌ریزه خردتر از ریگ و درشت تر از ماسه گفته می‌شود.

 بطور کلی در کارگاه های تولید شن دو نوع شن تولید می شود :

 شن طبیعی یا رودخانه ای

به طور کلی شن های رودخانه ای یا طبیعی از رودخانه ها جمع آوری می شوند و مستقیماً از سرند کردن و شستن و دانه بندی مخلوط شن طبق نیاز مصرف کننده تهیه می شود که دانه های طبیعی دارند.این نوع شن عمدتا دارای کیفیت بالایی برخلاف شن های جمع آوری شده از گودالها می باشند. 

شن شکسته یا مصنوعی

 که از خرد کردن قطعات بزرگ سنگ های گرانیت یا بازالت طی سه مرحله خرد کردن دردرون سنگ شکن شن در ساختمان تولید می شوند وجایگزین مناسبی برای شن رودخانه ای می باشند.

دانه های شن طبیعی حاصل از جریان آب رودخانه گرد گوشه بوده در صورتی که دانه های شن شکسته تیز گوشه است دانه های گرد گوشه به علت آنکه سطح آنها صیقلی می باشد دارای اصطحکاک داخلی کمتری بوده و بهتر به روی هم می لغزد و در نتیجه در بتن ریزی نیز روی همدیگر لغزیده و حجم قالب را پر می نمایند.

موارد مصرفی:

شن علاوه بر ضرورتشان در ساحل و دریا موارد مصرفی دیگری هم دارند. شن ، از مصالح بسیار مفید است. در بتون سازی ، شیشه سازی و سنباده سازی و در شبکه های تصفیه آب به عنوان صافی به کار می رود، پی سازی ساختمان،ساخت مصالح پیش ساخته،تولید ملات در آجر چینی و دانه بندی کف فضاهایی که روی زمین ساخته می شود جهت جلوگیری از ورود رطوبت به محیط

نکات مهم در خرید شن مرغوب: 

مقاومت شن در برابر گرما و سرما 

مقاومت شن در برابر سایش و ضربه 

عاری بودن شن از خاک رس و دانه های ریز 

عدم وجود سنگ گچ در شن 

استفاده از سنگ های بدون نمک در تهیه شن 


/ 0 نظر / 42 بازدید