چند خصوصیت درباره هلیوم که باید دانست

خصوصیاتی درباره هلیوم

اخیرا بسیاری از مراکزی که در آنها لوازم تولد فروخته می شد، به علت کمبود گاز هلیوم بسته شدند. چرا که در این مراکز فروش بادکنک های هلیومی از هر چیز دیگری بیشتر اتفاق می افتاد. اما دانشمندان بر این باورند که مسئله ی کمبود هلیوم امری فراتر از بادکنک ها برای تزیین جشن های تولد است و می تواند تاثیرات زیادی بر زندگی تمامی افراد گذارد.

هلیوم عنصری کلیدی و اساسی

به گفته ی Carlo Segre پروفسور فیزیک، هلیوم He در جدول تناوبی یک عنصر کلیدی و اساسی است. وی در تحقیقات خود در موسسه ی Illinois در بخش تکنولوژی از هلیوم استفاده های فراوانی می نماید. علاوه بر شناور سازی بادکنک های هلیومی، این عنصر فواید زیادی دارد، گاهی اوقات هلیوم تنها عنصری است که می توان در خنک سازی فلزات از آن استفاده نمود برای مثال در دستگاه های ام آر آی و همچنین جوشکاری های عظیم از این عنصر به عنوان یک خنک کننده استفاده های فراوان می شود .

علت کمبود گاز هلیوم در جهان

درباره خبر ناگوار کمبود گاز هلیوم در جهان باید گفت که همه ی ما هلیوم را به عنوان دومین عنصر به وفور یافت شده در زمین می شناسیم و این مسئله تا به امروز توانسته برای بشر ابهامات فراوانی را بی آفریند. چرا که به وفور یافت شدن آن تضادی بر کمبود آن خواهد بود اما باید دانست که این عنصر به طور مداوم در حال فرار از سطح کره ی زمین می باشد در نتیجه میتوان گفت که کمبود هلیوم امری کاملا طبیعی است، در سال های اخیر شاهد کمبود بیشتر هلیوم بوده ایم که این امر توانست سبب افزایش قیمت هلیوم شود. طبیعی است که این افزایش قیمت حتی توانست سبب افزایش قیمت بادکنک های هلیومی شود .

یکی از مهم ترین نکات مثبت افزایش قیمت گاز هلیوم این است که دیگر شاهد استفاده از این عنصر حیاتی در موارد غیر ضروری نخواهیم بود، برای مثال استفاده از بادکنک های هلیومی کاهش چشمگیری خواهد داشت که این می تواند برای دانشمندان و محققان امری مثبت تلقی شود .

5 خصوصیت اصلی هلیوم :

1- هلیوم عنصری بسیار سبک می باشد، این عنصر تراکم کمتری به نسبت هوا دارد .

2- از این عنصر برای پایین آوردن دما در بسیاری از صنایع استفاده می شود .

3- هلیوم همراه با گاز های طبیعی دیگر در زیر زمین یافت می شود .

4- هزینه های استخراجی بالای هلیوم سبب شده است که این گاز هزینه ی زیادی داشته باشد.

5- کمبود این عنصر روز به روز بیشتر احساس می شود .

منبع : چند خصوصیت درباره هلیوم که باید دانست


/ 0 نظر / 18 بازدید