گاز هلیوم چند اتمی است ؟


گاز هلیوم چند اتمی است ؟

عدد اتمی عنصر هلیوم چند است ؟ جرم اتمی عنصر هلیوم چقدر است ؟ گاز هلیوم چند اتمی است ؟ برای پاسخ به این سوالات به بررسی ویژگی های ساختاری عنصر هلیوم می پردازیم.

مشخصات عنصر هلیوم

عنصر هلیوم از جمله سبک ترین عناصر در دنیا است و در جدول تناوبی عناصر بعد از هیدروژن قرار دارد. این عنصر در رأس گروه گاز های نجیب واقع شده است و عدداتمی آن 2 بوده و جرم اتمی آن حدود amu 4 است.

این عنصر ویژگی های مهم و منحصر به فردی دارد که سبب شده است در کابرد های خاص از آن استفاده کنند. برای مثال نقطه جوش این عنصر بسیار پایین و نزدیک به 4 کلوین است و به همین دلیل از هلیوم مایع در کاربرد های ویژه استفاده می شود.

الکترون و اوربیتال ها

هر اتمی الکترون هایی دارد که حول هسته ی آن در حال گردش هستند. الکترون ها تمایل دارند در لایه ها و اوربیتال های جدا گانه ای قرار بگیرند. درست مانند سیارات منظومه شمسی که در مدار های مختلفی حول خورشید می گردند.

لایه ی اول تنها می تواند دو الکترون را در خود جای دهد. لایه دوم ظرفیت 8 الکترون و برای اتم های دارای 18 الکترون لایه سوم نیز گنجایش 8 الکترون را دارند. البته لایه سوم برای اتم هایی که بیشتر از 18 الکترون دارند، تهداد الکترون بیشتری را نیز می تواند در خود جای دهد. به محض این که ظرفیت هر لایه پر شود الکترون ها ی بیشتر به لایه های بعدی می روند و در آن جای می گیرند.

الکترون های هلیوم

برای عنصر هلیوم عدد اتمی تعداد الکترون های موجود را مشخص می کند. یعنی اتم هلیوم دارای 2 الکترون است. این دو الکترون در لایه اول قرار می گیرند و آن را پر می کنند.

ترکیبات هلیوم

گاز هلیوم چد اتمی است ؟ گاز هلیوم در طبیعت به صورت تک اتمی وجود دارد. یعنی یک اتم هلیوم با اتم دیگر آن وارد واکنش نمی شود. هلیوم عنصر اول از گروه گاز های نجیب است. عناصر این گروه یعنی هلیوم، نئون، آرگون و … با عناصر دیگر وارد واکنش نمی شوند.

می توان گفت هلیوم غیر واکنش پذیر است زیرا لایه الکترونی ان پر شده است و قادر به اشتراک گذاری الکترون و تشکیل پیوند با اتم دیگری نیست.

هلیوم در چه جایی کاربرد دارد؟

هلیوم عنصر منحصر به فردی است که وارد واکنش نمی شود و همچنین در حالت مایع دمای بسیار پایینی دارد. وزن سبک آن باعث شده است برای پر کردن بادکنک ها شناور کاربرد داشته باشد و به دلیل دمای بسیار پایین به عنوان خنک کننده در شرایط ویزه به کار رود.

در این نوشته به طور کامل شرح دادیم که گاز هلیوم چند اتمی است و چرا.

منبع: گاز هلیوم چند اتمی است ؟


/ 0 نظر / 95 بازدید