آیا گاز هلیوم سمی است؟

Ø¢Ûا گاز ÙÙÛÙ٠سÙÛ Ø§Ø³ØªØآیا فکر می کنید گاز هلیوم سمی است؟ برای جواب دادن به این سوال ابتدا باید با ماهیت این گاز آشنا شویم. پس از بررسی اطلاعات شیمیایی در مورد گاز هلیوم به خطرات گاز هلیوم و مجاز بودن یا نبودن تنفس هلیوم می پردازیم تا ببینیم که گاز هلیوم سمی است؟ یا خیر.

آیا گزارشی مبنی بر مرگ و میر در اثر استنشاق هلیوم وجود دارد ؟

متاسفانه چنین گزارش هایی مبنی بر فوت یا به کما رفتن افراد در اثر استنشاق گاز هلیوم وجود دارد. اما نگران نباشید عامل مرگ و میر در این رابطه سمی بودن گاز هلیوم نبوده است. بدن انسان به گونه ای است که پس از چند دقیقه عدم دریافت اکسیژن حیات خود را از دست می دهد. ابتدا فرد دچار سرگیجه، سر درد و خواب آلودگی می شود و پس از آن آسیب مغزی، کما و مرگ را در پی دارد.

مرگ و میر گزارش شده در رابطه با استنشاق هلیوم همگی در اثر کمبود اکسیژن بوده اند.

ماهیت شیمیایی گاز هلیوم سمی است؟

گاز هلیوم یکی از بی خطر ترین عناصر از نظر شیمیایی به شمار می رود. یک گاز سمی در بدن با عناصر دیگر واکنش می دهد و مشکلاتی ایجاد می کند. اما گاز هلیوم از نظر شیمیایی قابلیت این را ندارد که با عناصر دیگر وارد واکنش شود و به همین دلیل کاملاً غیر سمی است.

گاز هلیوم تک اتمی

واکنش پذیری گاز هلیوم به قدری کم است که با اتم خود نیز زوج نمی شود و اتم های آن نیز در طبیعت به صورت تک اتمی شناسایی شده اند. ایزوتوپ های مختلفی نیز برای هلیوم وجود دارد که در طبیعت دو ایزوتوپ پایدار هلیوم 3 هلیوم 4 دیده شده اند و مابقی ایزوتوپ ها نیمه عمر بسیار کوتاهی دارند.

هلیوم برای تنفس

نکته ی جالبی که بی خطر بودن و غیر سمی بودن گاز هلیوم را تایید می کند این است که از مخلوط این گاز با اکسیژن برای تنفس بیماران تنفسی و تنفس غواصانی که در عمق زیاد و فشار بالا غواصی می کنند، استفاده می شود. گاز هلیوم به دلیل جرم مولکولی کمتر از نیتروژن سبب می شود که گاز تنفسی به راحتی درون مجراهای تنفسی اشخاص جریان پیدا کند. این امر به خصوص برای بیمارانی که به سختی نفس می کشند بسیار کارآمد است.

هلیوم را در هر شرایطی تنفس نکنید

یکی از خطراتی که برای تنفس گاز هلیوم بر شمرده شده است این است که این گاز به صورت مستقیم از کپسول گاز هلیوم استشاق شود. در این صورت به دلیل فشار بالایی که کپسول گاز دارد، گاز هلیوم با شدت وارد ریه ها می شود و می تواند موجب پارگی بافت ریه باشد که بسیار خطرناک و کشنده است.

در این نوشته به خوبی شرح داده شد که گاز هلیوم سمی است؟ یا خیر.

منبع: آیا گاز هلیوم سمی است؟


/ 0 نظر / 31 بازدید