برای اتمام ذخایر گاز هلیوم باید چه کنیم؟

چرا ذخایر گاز هلیومی ما رو به پایان است و در این باره چه باید بکنیم ؟

آیا واقعا هلیوم های ما رو به اتمام هستند؟ این سوال در Quora که محل به اشتراک گذاری سوالها ی رقابتی است مطرح شده و جوابهایی با دیدگاه های متفاوتی از طرف مردم به این سوال داده شده است.

 

پاسخ فیزیکدان Inna Vishik در باره ی اتمام ذخایر گاز هلیومی در Quora

او در پاسخ به این سوال جواب داد بله، گاز هلیوم ما در حال اتمام است، افراد زیادی در صنایع مختلف در حال استفاده از گاز هلیوم به طرق متفاوت هستند، و دیگر هیچ راهی برای تولید ارزان و به صرفه ی گاز هلیوم نیست. افراد بسیاری متوجه این قضیه نیستند که گاز هلیوم یک منبع غیر قابل تجدید است که از تخریب هسته ی اورانیوم بر روی زمین تشکیل می شود که از معدن بازیافت شده و بعد از رهاسازی در اتمسفر، باز گیری آن به هیچ وجه مقرون به صرفه نخواهد بود و در نهایت شاهد فرار گاز هلیوم در فضا به دلیل سبکی فضا خواهیم بود، این حقیقتی است که عموم مردمی که در این صنعت نیستند از وجود آن مطلع نیستند ولی این حقیقت به طور مستقیم بر زندگی آنها تاثیر خواهد گذاشت .

در ادامه مختصرا به این موضوع که چرا اتمام ذخایر هلیومی باعث نگرانی مردم در سال اخیر شده است خواهیم پرداخت :

در پاسخ به کمیابی این عنصرباید به ذخیره سازی گاز هلیوم پرداخت. ایالت متحده ی امریکا از سال 1960 تنوانسته هلیوم ها را در دسته بندی هایی با عنوان Bush Dome در مخزن های زیرزمینی در تگزاس ذخیره سازی کند. در اواسط دهه ی 1970 میزان 1.2 بیلیون مترمکعب از گاز هلیوم درمکان ذکر شده انبار شد که ذخیره ی فعلی آن تقریبا 0.6 میلیون مترمکعب است که تقریبا 4 برابر بازارهای جهانی جاری است.

چان ،در سال 1996 اعلام داشت که گاز هلیوم تا سال 2015 کاملا خصوصی سازی خواهد شد و از عواقب این خصوصی سازی میتوان به فروش معادل 40 درصد از بازار جهانی گاز هلیوم با قیمتی پایین تر از آنچه در بازار است توسط ایالت متحده اشاره کرد. چان اظهار داشت که این موضوع میتواند دلیلی بر انجام اقداماتی در خصوص اکتشاف گاز هلیوم بیشتر باشد .

بعد از انتشار این مقاله با عنوان اینکه آیا ذخایر گاز هلیومی ما رو به اتمام است ، یک لایحه برای حفظ ذخایر هلیومی منتشر شد .

تاثیرات منفی که برگرفته از سیاست های فکر نشده در این خصوص بر روی کاربران هلیوم است قابل بررسی است چرا که گاز هلیوم در صنایع متعددی استفاده میشود که در ادامه به چند نمونه از این صنایع خواهیم پرداخت.

کاربردهای مهم گاز هلیوم در صنایع مختلف

گاز هلیوم یک گاز بی اثر یا گاز نجیب است. یعنی واکنش پذیری ندارد. بی رنگ، بی بو و بی مزه است. با توجه به ویژگی های منجصر به فردی که دارد، به طور گسترده از آن در زمینه­های مختلف علمی و فناورانه استفاده می شود.

-گاز هلیوم در اصل در زمینه پزشکی کاربردهای زیادی دارد و میپردازیم به توضیحی مختصر درباره انواع کاربرد گاز هلیوم در پزشکی چیست گاز هلیوم به عنوان یک کریوژن برای مغناطیس ابر هدایت کننده ها در دستگاه های ام آر ای مورد استفاده قرار میگیرد که این بیشترین میزان مورد استفاده از گاز هلیوم کریوژنیک است، برای مثال در همین کاربرد میتوان جایگزین های دیگری برای ایجاد میدان مغناطیسی با سرد کردن دمای بالا کریوژن توسط هیدروژن مایع و اکسیژن و نئون برای این ابر رساناها ایجاد کرد. ولی باید بدانیم که بیمارستان ها و مراکز ام آر ای قصد انجام همچین کاری را به این زودی ها ندارد .

– کاربرد گاز هلیوم در جوشکاری به عنوان یک گاز ساکن در جوشکاری مورد استفاده قرار میگیرد. در جوشکاری میتوان از گاز های نجیب به عنوان جایگزینی برای گاز هلیوم استفاده کرد.

-گاز هلیوم در صنایع نیمه هادی به عنوان یک گاز ساکن برای رشد کریستال های نیمه هادی و سرد کردن سریع اجزا و کنترل انتقال حررت مورد استفاده قرار میگیرد.

-اکنون میپردازیم به نشتی یابی از طریق گاز هلیوم چگونه است.گاز هلیوم برای تست میزان نشتی در ظرف ها استفاده میشود که در آن فشار بالا و خلاء کم برای ترک ها سنجیده میشود. در این کاربرد گاز هلیوم هیچ نوع گاز دیگری نمی تواند جایگزینی برای گاز هلیوم شود چراکه تنهاگاز هلیوم است که میتواند از طریق کوچکترین ترک ها جریان یابد و نشت ظروف به درستی آشکار شود.

در زمینه اتمام گاز هلیوم چه باید بکنیم؟

پیاده سازی معقول گاز هلیوم در سیاست های اکتشافاتی و انبارسازی،کمپانی های دارای معدن را مجبور به گسترش منابع کرده که در نهایت سبب تغییر هزینه و در دسترس نبودن میزان مورد نیاز گاز هلیوم برای متقاضیان میشود .

در سال 2013، کنگره ایالات متحده، لایحه ای را برای حفظ ذخایر هلیومی و عدم فروش گاز هلیوم با نرخ کم در بازار تصویب کرد که سبب شد ذخایر ثابت تری از گاز هلیوم داشته باشیم ولی در نهایت این امر هم نتوانست تاثیری بر این حقیقت گذاشت که این عنصر تجدیدناپذیر رو به اتمام است .

ضروری ایست که افراد در تمام صنایع استفاده های نادرست از گاز هلیوم را محدود کرده و تلاش برای تجدید آنچه که مورد استفاده ی ماست، داشته باشیم.

چه نباید کرد ؟

باید توجه داشت که اکثر راههای تولید هلیوم به قدری هزینه بر است که به طور کلی حتی قابل مذاکره نمی باشد و در تولید این عنصر،عناصر کاربردی دیگری را باید دخالت داد که باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد چرا که عموما این جایگزینی ها معقول نخواهند بود.

منبع : برای اتمام ذخایر گاز هلیوم باید چه کنیم؟


/ 0 نظر / 34 بازدید