گاز هلیوم و خاصیت بی اثر بودن آن

نظر دانشمندان در خصوص خاصیت بی اثر بودن گاز هلیوم

دانشمندان تازگی ها به این نتیجه رسیده اند که هلیوم آنچنان که قبلا می پنداشتند هم نمی تواند جز گازهای بی اثر دسته بندی شود. با کشف کریستال هایی که از هلیوم تشکیل شده اند ثابت شد که مادامی که هلیوم الکترون های خود را با عناصر دیگر به اشتراک نگذارد، می تواند با اتم های دیگر ترکیب شود. به زبان دیگر باید گفت که هلیوم با اتم های دیگر ترکیب می شود، ولی به پیوند شیمیایی در انجام این فرآیند تن نخواهند داد، و از اتم های با بار مثبت محافظت کرده و مقابل نیروهای دافعه که آنها را از هم دور نگه می دارد مقاوم خواهد بود.

جالب است بدانیم که تحت فشار خیلی زیاد مانند فشاری که در مرکز کره ی زمین موجود است،گاز هلیوم و هیدروژن با فشردگی با هم یک ترکیب پایدار را تشکیل می دهند. باید گفت که به احتمال زیاد دانشمندان تا به امروز نتوانسته اند به تمام قابلیت های هلیوم دست پیدا کنند و به صورت قطعی پاسخی برای اینکه آیا هلیوم یک عنصر بی اثر است یا در موقعیت های متفاوت می تواند با عناصر دیگر ترکیب شود، پیدا کنند.

دشواری استخراج هلیوم در جو

در جو هلیومی که بتواند متمرکز شود تنها شانس 1 از 200000 را دارد. در نتیجه بهره گیری از آن و استخراج هلیوم از هوا، عملی مقرون به صرفه و کاربردی نیست. باید توجه داشت که هلیوم از گازهای طبیعی حاصل می شود. ناخالصی هایی مانند آب، سولفیدها و دی اکسیدهای کربن ابتدا باید از این هلیوم ها خارج شود تا بتوان به هلیوم خالص رسید، اما این هلیوم خالص نیز حاوی عناصر دیگری مانند آرگون، نئون، هیدروژن و ازت است، این خالص سازی در فشار های بالا اتفاق می افتد.

آیا تمامی منابع ذخایر گاز دارای هلیوم هستند؟

هلیوم در منابع ذخایر گاز در سراسر دنیا یافت می شود. اما نمی توان مدعی بود که تمام این منابع دارای هلیوم باشند. در ایالات متحده ی امریکا هلیوم از چاه هایی در کنزاس، اوکلوهوما و تگزاس تامین می شود. این منابع نیز در آینده به اتمام خواهند رسید، میزان بسیار زیادی از هلیوم در تانزانینا یافت می شود. هلیوم از پوسیدگی مواد معدنی رادیواکتیو یافت می شود.

نقش هلیوم در نوآوری ها و علوم آینده

تا به امروز کشف هلیوم به نوآوری های بسیار زیادی منجر شده است و در آینده نیز شاهد پدیدار شدن نوآوری های دیگری از طریق هلیوم خواهیم بود و در زندگی مدرن امروزه ی ما، اهمیت هلیوم در حوزه های فناوری، پزشکی و تحقیقات بسیار گسترده است و روز به روز هم گسترده تر خواهد شد.

عواقب تنفس کردن هلیوم چیست؟

و در آخر باید بپردازیم به عواقب و خطرات استنشاق گاز هلیوم درست است که شنیدن صداهای حاصل از تنفس هلیوم شاید بتواند، برای اکثر افراد امری خنده دار باشد. اما باید گفت که با وارد کردن این گاز به ریه از میزان اکسیژنی که باید به بدن شما برسد کاسته می شود و بدن شما برای داشتن عملکرد صحیح نیاز دارد به میزان مشخصی اکسیژن دریافت نماید و این کمبود اکسیژن می تواند عواقب ناخوشایندی برای افراد داشته باشد و سبب از بین رفتن هوشیاری و خفگی شود و در نهایت به مرگ منجر شود.

منبع : گاز هلیوم و خاصیت بی اثر بودن آن


/ 0 نظر / 25 بازدید