کاربرد موزاییک سیمانی در ساختمان

موزاییک سیمانی چه کاربردی در ساختمان دارد؟

 

از موزاییک سیمانی ساده به عنوان کفپوش در ساختمان سازی و در پوشش دادن پیاده رو و … به ویژه در پارک ها استفاده می کنند. موزاییک سیمانی ساده را در شکل ها و اندازه و ضخامت های مختلفی تولید می کنند.

موزاییک چیست ؟

موزاییک کفپوشی متراکم و فشرده است. در واقع نوعی بتن سیمانی است که با پرس به شکل موزاییک ساخته می شود. ترکیبات موزاییک معمولاً سیمان، ماسه، پودر سنگ، سنگدانه و آب است و موزاییک سیمانی ساده سنگدانه در خود ندارد. موزاییک از دو لایه زیرین و رویین تشکیل می شود. لایه زیرین مسئول تحمل بار است و لایه رویین نقش زینتی ایفا می کند. البته موزاییک های تک لایه هم وجود دارند که به دلیل داشتن وزن کم در ساختمان های مرتفع از آن ها استفاده می گردد.

موزاییک ها این قابلیت را دارند که با طرح های مختلف کنار هم قرار بگیرند و زیبایی خاصی به فضای کفپوشی شده ببخشند.

ویژگی های موزاییک سیمانی ساده

امکان آب بندی با قیمت مقرون به صرفه

محصولی با قیمت مناسب

قابلیت استفاده از رنگ های مقاوم در برابر UV

رنگ یکدست

قابل پولیش

ایجاد عایق گرمایی

پایداری ابعادی زیاد

سازگار با محیط زیست و ۱۰۰% طبیعی

پوشاننده ی ترک ها

دوام بالا

تفاوت موزاییک سیمانی با دیگر موزاییک ها

در موزاییک سیمانی از سنگ های تزیینی استفاده نمی شود و طرح ساده ای دارند. این نوع از موزاییک ها را با ایجاد شیار طرح می دهند و در ابعاد مختلفی از آن می سازند. ضخامت موزاییک سیمانی معمولاً ۴ تا ۵ سانتی متر است و بیشتر در ابعاد مربعی ۳۰ در ۳۰ و یا ۴۰ در ۴۰ ساخته می شود.

نحوه ی تولید آن با موزاییک های دیگر تفاوت چندانی ندارد و از مراحل ویبره و پرس تشکیل شده است و همانطور که گفته شد تنها در آن خرده سنگ تزیینی به کار نرفته است.

موزاییک سیمانی چه مزایایی دارد ؟

موزاییک سیمانی در برابر ضربه و یخ زدگی مقاوم است. می توان این نوع از موزاییک ها در انواع طرح ها تولید کرد. مقاومت خمشی آن ها بالا است و به صورت پالت بسته بندی می شوند.

موزاییک سیمانی در ساختمان سازی چه کاربردی دارد ؟

کاربرد اصلی موزاییک سیمانی کفپوش است. از آن برای محوطه سازی استفاده می کنند. به جز ساختمان سازی از این نوع موزاییک ها به طور فراوان در کفپوشی پارک ها و فضا های سبز استفاده می شود.

کفپوش حیاط، کفپوش پارکینگ، کف باغ و ویلا و حتی پیاده رو ها همگی گزینه هایی برای کاربرد موزاییک سیمانی هستند.

موزاییک سیمانی به غیر از موزاییک ساده چه انواعی دارد ؟

موزاییک انواع مختلفی دارد. موزاییک سیمانی شسته، موزاییک سیمانی سیاه، موزاییک سیمانی پرسی و موزاییک سیمانی ساده از انواع موزاییک سیمانی هستند.

منبع: کاربرد موزاییک سیمانی در ساختمان 

/ 0 نظر / 25 بازدید