چه تفاوتی بین چوب پلاست و ترمووود وجود دارد؟

خیلی راحت از اسم چوب پلاست میتوان دریافت که این متریال صنعتی در واقع ترکیبی از الیاف چوب و پلاستیکهای بازیافتی است که شباهت بسیار زیادی به چوب طبیعی دارد، چوب پلاستیکی!

ترمووود در واقع چوبهای طبیعی فرآوری شده با مکانیزمهای حرارتی پیشرفته است که ماندگاری و استحکام بیشتری نسبت به سایر چوبها دارند.

احتمالا باید کنجکاو شده باشید که چرا اغلب نام ترمووود و چوب پلاست را با هم میشنویم؟ بدون شک این مسئله به ویژگیهای مشابه و مزیتهای این دو متریال مربوط میشود.

 چوب پلاست و ترمووود، چه مزیت هایی دارند؟

در ادامه برخی از ویژگی های چوب پلاست و ویژگی های ترمووود را به شما معرفی مینماید:

·        کم وزنی و سبکی از مشخصات ترمووود و چوب پلاست میباشد

·        هر دو متریال نسبت به رطوبت مقاومند

·        هر دو متریال در مقابل تغییرات شرایط آب و هوایی مقاوم میباشند

·        هر دو متریال در مقابل حشرات و انواع قارچها مقاوم هستند

·        عایق بودن در برابر صدا نیز از خواص چوب پلاست و ترموود است

·        هر دو متریال در مقابل حرارت مقاوم بوده و کند سوز هستد به نوعی میتوان گفت که چوب پلاست و ترمووود ضد حریق میباشند

 اجرای چوب پلاست یا ترمووود، کدوم بهتره؟

وقتی صحبت از انتخاب و مقایسه چوب پلاست و ترمووود به میان می آید، بدون شک باید از ویژگیهای منحصر به فرد هر متریال و بررسی معایب آنها سخن گفت.

ما فکر میکنیم که اصلیترین ویژگی چوب پلاست را میتوان دوستی با محیط زیست دانست. چرا؟ چون پلاستیکهای بازیافتی به جای رها شدن در طبیعت و یا سوختن و آلوده نمودن محیط زیست، تبدیل به یک متریال بسیار پرکاربرد و محبوب میشوند که تا سالهای سال قابل استفاده و بازیافت هستند و این مسئله برای طرفداران محیط زیست بسیار حائز اهمیت است.

 درباره ترمووود چطور؟ اصلیترین ویژگی ترمووود همان با دوام و طبیعی بودن آن است. هنوز هم خیلیها علیرغم دوستی با محیط زیست باز هم نمیخواهند که مصنوعات صنعتی را جایگزین متریالهای طبیعی و سنتی کنند. آنها ترجیح میدهند تا حس و حال چوب را علاوه بر ظاهرش تمام و کمال داشته باشند. و چه متریالی بهتر از ترمووود میتواند نیاز این افراد را تامین کند؟

به نظر ما مهمترین تفاوت ترمووود و چوب پلاست در این دو ویژگی خلاصه میشود.

در ادامه به برخی تفاوتها و معایب چوب پلاستیک و ترمووود نیز اشاره میکند:

معایب چوب پلاست:

متریال چوب پلاست نسبت به چوب در مقابل دما حساستر است

برخی از انواع وود پلاست (پلیپروپلین) برای استفاده در زمان بارش و مناطق مرطوب مناسب نیستند و ممکن است تغییر حالت بدهند

معایب ترمووود:

قیمت ترمووود نسبت به قیمت چوب پلاست گرانتر است (ولی ارزشش را دارد!)

قطع درختان و تخریب جنگلها برای تولید محصولات ترمووود

اجرای ترمووود برای ساخت سازه های گرد و منحنی مناسب نیست

 چه کسانی به سراغ استفاده از متریالهای چوب پلاست و ترمووود میروند؟

یکی دیگر از ویژگیهای منحصر به فرد هر دو متریال چوب پلاست و ترمووود در واقع همه پسند بودن آنهاست. به این معنی که هم لوکس پسندها، هم مدرن پسندها و هم طرفداران دکوراسیون سنتی و چوبی هر یک به نوعی از این دو متریال جذاب و دوستداشتنی استفاده میکنند.

انواع مدل چوب پلاست جدید و ترموود با طرحها و رنگهای متنوع باعث شده است که کاربرد این دو متریال در معماری بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

کاربردهای چوب پلاست و ترمووود ، از طراحی نما تا دکوراسیون داخلی چوب پلاست و ترمووود در طراحی نما و طراحی داخلی ساختمان ها، محوطه سازی و به طور کلی معماری کاربردهای گستردهای دارند. به عنوان مثال یکی از کاربردهای بسیار چشم نواز چوب پلاست متریال دور استخر در ویلاهای لوکس و لاکچری است (چوب پلاست استخر)


/ 0 نظر / 5 بازدید