با رنگ خود ترمیم شونده خودرو آشنا شوید

رنگ خود ترمیم شونده خودرورنگ خود ترمیم شونده خودرو

رنگ خود ترمیم شونده خودرو

در سال های اخیر، استفاده از رنگ خود ترمیم شونده خودرو ها باعث شده است صاحبان خودرو یکی از مهم ترین دغدغه های خود در روز های بارانی و زمستانی را به دست فراموشی بسپارند. یکی از بزرگترین مسائلی که ذهن دارندگان وسایل نقلیه را در چنین روزهایی درگیر می ساز تمیز کردن این وسایل است. حتی این مسئله برای افرادی که مجبورند برای رفتن به محل کار خود در جاده های کثیف و خاکی رانندگی کنند، اهمیت دو چندان پیدا می کند. زیرا به مرور زمان گرد و غبار، خاکریزه و سنگریزه ها می توانند به لایه سطحی رنگ خودرو آسیب وارد کرده و آن را به رنگ مات دربیاورند.

 

نحوه عملکرد رنگ خود ترمیم شونده خودرو

در تکنولوژی رنگ خودرو با خاصیت ترمیم شوندگی، رنگی روی سطح خودرو اعمال می شود که اگر در معرض نور آفتاب قرار بگیرد می تواند هر گونه کثیفی و خراش را از روی لایه خارجی رنگ از بین ببرد. البته این رنگ ها را با نام نانو رنگ های خود تمیز شونده نیز می شناسند.

 

تاریخچه 

برای نخستین باردر سال 2005، شرکت نیسان، از رنگ های خودترمیم شونده استفاده کرده است. در این پوشش از کیتوسان که از کیتین که از اجزا تشکیل دهنده پوست خرچنگ ها و میگو ها به دست می آید، استفاده شده است. در این رنگ، کیتوسان به صورت شیمیایی با مواد پلیمری که در رنگ رویه خودرو به کار می روند، همراه شده است. هنگامی که قسمت خراش دیده رنگ خودرو در معرض نور خورشید قرار می گیرد ساختار شیمیایی رنگ آسیب می بیند و کیتوسان با اشعه ماورا بنفش خورشید واکنش می دهد. این واکنش باعث می شود زنجیرهای پلیمری با سایر مواد موجود در پوشش واکنش داده و خراش را پر کنند. کل این فرآیند در مدت زمان کم تر از یک ساعت انجام می شود و چندین سال طول می کشد تا این رنگ خاصیت خود ترمیم شوندگی اش را از دست بدهد.

 

نمونه جدید رنگ خود ترمیم شونده شرکت نیسان

رنگ جدیدی با خاصیت خود ترمیم شوندگی در مرکز فنی نیسان در انگلستان در ارتباط با شرکت نانوتکنولوژی و آزمایشگاه های نانو در مرحله آزمون و خطاست با این امید که بعد از اعمال این رنگ بر روی خودروها دیگر نیازی به شست و شوی خودرو ها نباشد. این رنگ ها هیدروفوبیک و اوافوبیک هستند که هر نوع مایعی مانند آب و روغن را از خود دفع می کنند. در حقیقت با ایجاد لایه ای از هوا بین لایه سطحی رنگ خودرو و مایع کثیف، نسبت به کثیف شدن مقاومت می کنند. نیسان هم چنان ادعا می کند این نمونه جدید رنگ خود ترمیم شونده خودرو ها می تواند از تجمع برف و یخ روی خودرو جلوگیری کند.

منبع: با رنگ خود ترمیم شونده خودرو آشنا شوید

/ 0 نظر / 22 بازدید