آیا در فیبر نوری از گاز هلیوم استفاده می شود؟

گاز هلیوم برای دسترسی به اینترنت (فیبر نوری)

مصارف گاز هلیوم در محدوده وسیعی از کاربرد ها تعریف می شود. اکثریت مردم بر این مسئله واقف نیستند که هلیوم امر حیاتی برای تکنولوژی میباشد .هلیوم در عمل سرد کردن و خنک سازی بسیار عالی ست .

عملکرد گاز هلیوم:

یکی از عملکردهای هلیوم عمل خنکسازی با سرعت بالاست . در واقع تحقیقات زمین شناسی ایالت متحده ی امریکا ( یو اس جی اس) مدعی است که 32 درصد کاربرد هلیوم استفاده در عمل منجمد سازی است . بسیاری از تکنولوژیها نیاز به این خاصیت هلیوم در جهت پایین آمدن دما در راستای بهتر عمل کردن دارند. تکنولوژی هایی که نیاز به دسترسی به اینترنت دارند نیاز مبرم به هلیوم برای عمل خنک سازی دارند که شامل :

تولید فیبر نوری :

هلیوم وظیفه پایین آوردن دما و عملیات خنک سازی کابل هایی را دارد که اطلاعات از آنها عبور میکنند. فیبر نوری احتیاج به کل حجم هلیوم دارد تا بتواند از به دام افتادن حباب های هوا در فیبرهای حساس جلوگیری کند ، فیبرهای نوری شکننده و قابل شکستن هستند و دقیقا به همین دلیل است که در این پروسه نیاز به استفاده از هلیوم حیاتی است .استفاده کردن از متدهای دیگر در خنک سازی و پایین آوردن دمای فیبرها میتواند فیبرها را آلوده کند و موجب غیر قابل استفاده شدن فیبرها شود.

خنک کننده های نیمه هادی :

از هلیوم برای انتقال گرما از خنک کننده های نیمه هادی ( چیپس های کامپیوتری ) در هنگام ساخت استفاده میشود. هلیوم برای خنک سازی آهن ربا در زمان ساخت نیمه هادی هاست . هلیوم در واقع از آهن ربا به یک ابر رسانای پر قدرت تبدیل میشود .

کنترل اتمسفر در پروسه ی ساخت و آزمایش به طور حیاتی واجب و لازم است ،کمپانی ها 18 درصد از هلیوم استفاده شده سالانه را در کنترل این محیط صرف میکنند. در طول ساخت فیبرهای نوری میزان هلیوم استفاده شده به منظور جلوگیری از حبابهای هوا میباشد ، هلیوم یک راه امن و بی خطر در کنترل محیط در مرحله ی ساخت و آزمایش انواع قطعات کامپیوتر است .

چگونه از فیبرهای نوری استفاده میکنیم ؟

امروزه استفاده از فیبر نوری برای اینترنت الزامی ست ،حدود 25 درصد از اینترنت امروزی از فیبر نوری تشکیل شده است و انتظار میرود که این رقم با استفاده از کابلهای نوری فوق سریع بالاتر برود .

برخلاف عنصر مس که بر پایه ی تکنولوژی دی اس ال با پهنای کابل بالاست ،فیبر نوری محدودیت مقاومتی و الکتریکی ندارد با این نحوه ی کار که اطلاعات به نور تبدیل میشود و به علاوه توان مصرفی آن با سرعت حدود 1 گیگابایت در هر ثانیه میباشد.

گاز هلیوم گازی مورد نیاز است:

محصلین کلاسهای شیمی در مدارس به این گمانند که هلیوم عنصر دوم در جدول تناوبی ست و این رتبه از لحاظ کاربرد اصلا جایگاه بدی نیست .بیشترین اهمیتی که مردم به گاز هلیوم میدهند مربوط به بادکنک های هلیومی در مهمانیهای خود و تغییر صدا برای سرگرمی است و این در حالی ست که بدون عنصر هلیوم و کاربردهای آن جهان به جهان متفاوتی تبدیل میشد. هلیوم به دلیل غیر قابل احیا بودن منبع که از گاز طبیعی استخراج میشود دارای اهمیت ویژه ای است .در سال 2015 نیاز مردم به هلیوم افزایش یافت .تخمین زده شده است که در سال 2015 در ایالات متحده کمپانی ها توانسته اند 900 میلیون دلار از هلیوم برداشت کنند و میزان استفاده از هلیوم در همان سال 1.5 بیلیون متر مکعب بوده است .

هلیوم عنصری حیاتی ست برای تکنولوژی امروز همه ی مردم،بدون هلیوم سطح کیفیت زندگی مردم مردم نسبت به زمان حال متفاوت خواهد بود و طبعا مردم نمیتوانند به اندازه ی امروز از تکنولوژی لذت ببرند .


منبع : آیا در فیبر نوری از گاز هلیوم استفاده می شود؟


/ 0 نظر / 24 بازدید